2017 -2018

Vasario 16-oji Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykloje

Mažam lašely gintaro skaidraus

Pušų ošimas, marios begalinės.

Ką atsakysiu, jei manęs paklaus:

Kas būtum be savos gimtinės?

          Lietuvoje plaka tūkstančiai karštų, tėvynę mylinčių širdžių, o jose telpa visa Lietuva – visa jos praeitis, dabartis ir ateitis. Šią vasario dieną mokyklos bendruomenę suvedė ypatinga proga-skaičius 100. Kaip Lietuva gyveno tuos metus? Savo mintimis  renginio metu dalinosi istorijos mokytoja R. Nauckūnienė.Turėjome ir svečių.Kaišiadorių muziejaus darbuotojas V. Būdvytis  išsamiai papasakojo apie tai, kaip atrodė Kaišiadorių kraštas prieš šimtmetį. Kaišiadorių meno mokyklos moksleiviai prabilo sava kalba- muzikos kalba.

          Kiekvienas žmogus, mylintis savo kraštą, turi prisidėti prie jo grožio kūrimo savomis iniciatyvomis. Prie to prisidėjome  ir mes. Profesijos mokytojas V.Čėsna  pirmo aukšto koridoriuje paruošė  savo nuotraukų ekspoziciją ir tautiškais elementais apipavidalino 21 kabineto langus .Profesijos mokytoja L. Širvinskienė pasiuvo 6 metrų ilgio ir 4,5 pločio  trispalvę , ją direktoriaus pavaduotojas A. Pocius su A. Morkūnu, V. Mitkumi  pritvirtino ant mokyklos sienos.Tokiu būdu mes  prisijungėm prie   akcijos „Iškelk vėliavą“.Profesijos mokytojas J. Žukauskas ir 21 e grupės moksleivis V. Bareika  mokykloje įrengė trispalvę  instaliaciją.Literatų būelio nariai, vadovaujami mokytojos R.Ivaškevičienės, parengė sveikinimų stendą ,,Tau, Lietuva”.Floristikos būrelio vadovė J.Žarnauskienė su komanda išradingai  papuošė mokyklos erdves. Gražių šventiškų akcentų mokyklai padovanojo dailės būrelio nariai ir jų vadovė L.Liaudenskienė.

           O kaip prie šalies gerovės gali prisidėti moksleiviai? Žinoma, gerai mokydamiesi .Neseniai baigėsi I pusmetis, tad buvo  paskelbtas geriausiai besimokančių mokyklos moksleivių dešimtukas.Geriausiu mokyklos moksleiviu tapo vienuoliktokas T.Zaksas (15 mr). O 22st grupės moksleiviai (aukl.R.Ivaškevičienė) vieninteliai mokykloje pirmą pusmetį baigė be įsiskolinimų.

          ,,Mokykla, pamokos,neįdomu jose…”-tokius žodžius dažnai tenka išgirsti.Bet šią dieną tikrai viskas buvo kitaip: tvarkaraštyje mokomieji dalykai kai kurie visai kitokie: muzika, šokis, numizmatika, IK nustatymo laboratoriniai darbai, geografija, o svarbiausia- įeini į klasę , o ten visai kitas mokytojas.Net devyni mokyklos mokytojai prisijungė prie šimtmečiui skirtos akcijos  ,,Pamoka kitaip”. Mokyklos direktorius J. Jočiūnas tapo fizikos mokytoju. Direktoriaus pavaduotojas A.Pocius supažindino mokinius su savo įspūdinga monetų kolekcija ir dėstė numizmatikos dalyką. Lietuvių kalbos mokytoja J.Daukienė ir profesijos mokytojas V. Čėsna tapo šokio pamokos mokytojais.   Kūno kultūros pamokas vedė geografijos mokytoja R.Saikauskienė .O kūno kultūros mokytojas  S.Lakavičius užėmė  geografijos mokytojo kėdę. Profesijos mokytojas A.Jarunavičius  tapo muzikos mokytoju .Informatikos  mokytoja O.Jarunavičienė mokė matematikos subtilybių. Lietuvių kalbos mokytoja  R. Ivaškevičienė   organizavo žinių turnyrą ,,Lietuva- tai aš”.

          Šventė praeis ir viskas?Ne, tikrai ne.Buvo  paskelbtos dar kelios iniciatyvos, kurias vykdysime visus šiuos mokslo metus.Profesijos mokytojas A. Balčiūnas pakvietė mokyklos bendruomenę aplankyti 100 istoriniu, tautiniu, kultūriniu požiūriu svarbių Lietuvos vietų.  Mokytoja R. Ivaškevičienė pasiūlė įrengti Lietuvos šimtmečiui skirtą gėlyną – lauksim pavasario šiai iniciatyvai įgyvendinti .

          Renginio pabaigoje maisto ruošėjų specialybės mokytojos D.Šakienė ir S.Čiuželienė kartu su maisto ruošimo specialybės moksleiviais pakvietė visus paskanauti pagal tautinio paveldo receptą pagamintos košės. Ačiū visiems,vienokiu ar kitokiu būdu prisidėjusiems prie šio renginio organizavimo. Lietuvai minint 100-ąsias Valstybės atkūrimo metines, galime drąsiai teigti, kad kol bus gyvas lietuviškas žodis, tradicijos, meilė savo žemei, tol gyvuos mūsų Gintaro Tėvynė.                                                   

                                                                                                           Mokytoja    Rita Ivaškevičienė  

Karjeros diena

          Kuo būti? Šis klausimas kankina kiekvieną nuo pat mažumės. Profesijos pasirinkimas – vienas iš atsakingiausių gyvenimo sprendimų. Žinoma, ją keisti niekada ne vėlu, tačiau teisingas pasirinkimas iš pirmo karto – didelė sėkmė.Visose šalies mokyklose  akcentuojama mokinių profesinio veiklinimo svarba. Tikslas – pažinti profesijų ypatumus ir karjeros galimybes, ugdytis profesinę motyvaciją bei planuoti būsimą karjerą.

          Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos profesijos mokytojai vasario 6 dieną organizavo  intensyvų pažintinį, patyriminį profesinį veiklinimą V.Giržado progimnazijos 7-8 klasių  moksleiviams. Jie buvo  supažindinami su mokykla bei mokykloje vykdomomis profesinio mokymo programomis, įgyjamomis bendrojo lavinimo, profesinėmis bei asmeninėmis kompetencijomis, suteikiama galimybė norimą specialybę išbandyti praktiškai.Juk geriausia pažintis su profesija – asmeninė patirtis.

          Mokykloje ruošiama daug įvairaus profilio specialistų: padavėjai barmenai, maisto ruošėjai, staliai, apdailininkai,traktorininkai, elektrikai, suvirintojai. Tad jaunieji svečiai noriai ir su entuziazmu ,,matavosi” specialybes, o mokyklos mokytojai bei moksleiviai dalinosi savo patirtimi, padrąsinimais, atsakinėjo į begalę užduodamų klausimų.

          Maisto ruošimo profesijos mokytojos D.Šakienė ir S.Čiuželienė kartu su 7 pb grupės moksleivėmis mokomajame bare demonstravo įgytas padavėjo barmeno žinias ir gebėjimus. Svečius mokė  pasigaminti klasikinius kokteilius, juos papuošti , degustuoti ir draugus pavaišinti, pasigaminti kavą kavos aparato pagalba.8pb grupės moksleivės demonstravo stalų serviravimo ypatumus. Pagamino  meniškus vieno kąsnio sumuštinius. Svečiams teko savarankiškai pabandyti atkartoti gražiųjų sumuštinukų gamybą, patiems paskanauti ir pavaišinti savo draugus. 

          Medienos apdirbimo laboratorijoje profesijos mokytojas A. Jarunavičius supažindino su staliaus specialybės specifika, darbo įrankiais, staklėmis.  Drąsiausi moksleiviai galėjo patys pabandyti  padirbėti išilginio ir skersinio pjovimo staklėmis. Svečiai  turėjo galimybę  pamatyti mokyklos jaunųjų stalių  paruoštus gaminius. Pastatų apšiltinimo klasėje mokytojas  pasakojo apie  pastatų  šiltinimo  specialybę , kaip labai perspektyvią šiuo metu. Svečiai galėjo patys pjaustyti  gipso, kartono plokštes, atkirpti  metalinius profilius.

          Mūrinimo ir tinkavimo laboratorijoje svečiai išgirdo apie mūrininko ir tinkuotojo specialybes iš profesijos mokytojo V. Jurkevičiaus. Moksleiviai jėgas išbandė tinkuodami stende sienas, mūrydami profesijos mokytojo paruoštas konstrukcijas. Plytelių klojimo laboratorijoje patys savarankiškai mėgino staklių pagalba atpjauti plyteles pagal nurodytus matmenis ir jas priklijuoti.

          Profesijos mokytojas A. Balčiūnas  papasakojo  apie traktorininko teisių įsigijimą. Svečiai turėjo galimybę pabendrauti su moksleiviais, besimokančiais žemės ūkio  darbuotojo specialybės ir besiruošiančiais laikyti traktorių teises. Norintys galėjo pasivažinėti  MTZ  -80 su priekaba ir CASE traktoriumi su grėbliu ir vartytuvu.

          Suvirinimo specialybės mokytojai V. Mitkus ir A.Morkūnas supažindino  su  suvirintojų darbais, pademonstravo vieną iš suvirinimo būdų.  Svečiai galėjo pasimatuoti suvirintojo apsauginį šalmą ir stebėti suvirinimo procesą.

          Profesijos mokytojas V. Čėsna supažindino su elektriko – elektromechaniko specialybe : nurodė pagrindinius reikalavimus ir reikalingas charakterio savybes mokantis šios sunkios, bet labai paklausios specialybės, pabrėžė bendravimo kultūros svarbą, kaip pagrindinę grandį tarp energijos tiekėjų ir vartotojų. Svečiai praktiškai pamatė, kaip vykdomi montažo ir elektros įrengimų valdymo darbai, pabandė paleisti  elektros variklius ir elektros instaliavimo grandines. Mokytojas pakvietė rinktis šią specialybę, nes be elektros neįmanomas šiuolaikinis gyvenimas. 

          Moksleivi, tikriausiai apgalvojai galybę variantų ir jau turi savo trokštamos profesijos modelį. Įvertink savo realias galimybes, apsvarstyk tėvų, draugų ir mokytojų patarimus ir sek savo svajone. Sėkmės!O mes lauksime Jūsų.

Regina Juknevičienė, ugdymo skyriaus vedėja  

Žinių turnyras ,,Lietuva 2018- tai aš“

          Lietuvoje plaka tūkstančiai karštų, tėvynę mylinčių širdžių, o jose telpa visa Lietuva- visa jos praeitis, dabartis ir ateitis. Valstybės atkūrimo akivaizdoje praeitis suvokiama ne tik kaip priežastis iškilmingai paminėti svarbią sukaktį, bet ir kaip paskata susimąstyti apie praeities svarbą dabarčiai ir dabarties klausimus praeičiai: ką valstybei ir visuomenei pavyko nuveikti per Šimtmetį, kokius svarbius tikslus keliame sau artėjant naujam- antrajam Šimtmečiui. Siekiant, kad mūsų moksleiviai nepamirštų didžiuotis, jog yra nepriklausomos Lietuvos valstybės dalimi, visoje šalyje vyksta įvairūs renginiai.

          Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos moksleivių komanda buvo pakviesta dalyvauti Kauno regiono profesinio mokymo įstaigų žinių turnyre ,,Lietuva 2018-tai aš“, kurį organizavo Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras ir Kauno technikos profesinio mokymo centras. Renginio tikslas – ugdyti moksleivių pilietinį sąmoningumą, aktyvumą, iniciatyvumą, bendradarbiavimą. Moksleiviai turėjo įveikti penkis turus. Intrigavo įdomios užduotys iš Lietuvos kultūros, kalbos, literatūros, istorijos, geografijos, politikos sričių. Mūsų mokyklai atstovavo penkių moksleivių komanda: Auksė Čėsnaitė (14mr), Justina Žičiūtė (15mr), Modestas Selevas (9žū), Justas Taparauskas (3sl), Tautvydas Zaksas (15mr) ir mokytoja R.Ivaškevičienė. Nesitikėjome įveikti rimtus konkurentus, bet mums pavyko. Šiame turnyre iškovojome pirmą vietą. Tikrai ne dovanos ar diplomai buvo svarbūs, o tikėjimas, pasitikėjimas savimi. Mintis, kad mes ,,ne pėsti“ ir galime žinių ir noro dėka pasiekti daug.

          ,,Aš mylėjau ir myliu Lietuvą, nes tai mano Tėvynė, mano gyvybė, mano džiaugsmas ir pasididžiavimas“,- tokie Vaižganto žodžiai turi rasti vietą kiekvieno lietuvio mintyse.

Rita Ivaškevičienė  

PIEŠTUKAS

Mūsų pomėgis...

          ,,Kiekvienas iš mūsų esame unikalūs. Vieniems patinka klausytis muzikos, kiti domisi sportu, o mes piešiame. Tai mūsų laisvalaikio leidimo būdas.Dažnas klausia: ,,Iš kur tai jumyse?“ Atsakyti keblu...Niekas iš šeimos narių tuo neužsiėmė.Tiesiog, kažkada vaikystėje pabandėm, patiko ir  ,,prilipo“. Gal pomėgis piešti ateityje taps gyvenimo būdu? Ką gali žinoti...“

          Taip mano mūsų mokyklos vienuoliktokai  Evelina Zagurskaitė (15 mr) ir Klaidas Urbanavičius (22 st), surengę personalines darbų parodas. Džiaugiamės turėdami progą išvysti jų piešinius ir linkime naujų idėjų. Tegul neaplenkia jūsų mūza.

Literatų būrelio informacija

Kalėdinė mugė

Prabėga metai nesiklausę, nesitarę,
Atrodo, visa buvo vakar ir staiga –
Tik vieną mažą užverti lapelį
Ir pamatai, kad metų jau nėra…

          Atrėja didžiosios metų šventės, tad šurmulys, pakili nuotaika- neišvengiami dalykai.

          Mūsų mokykloje užbaigti šiuos metus sumanyta kitaip: surengėme Kalėdinę mugę.Žinoma, lankėmės ne vienoje šventinėje mugėje, bet tokioje- tikrai ne. Ši mugė ypatinga, vienintelė ir nepakartojama, nes į sukurtus stebuklus teko įdėti fantazijos, meilės, išmonės, šilumos.Be abejo, reikėjo įvaldyti gebėjimą savo produktą parduoti, iškeisti, o gal ir dovanoti.Juk taip, žingsnis po žingsnio, mokomės verslumo.Ant prekystalių galėjome išvysti visko: tortų, pyragų, sausainių, gėrimų,kalėdinių žaislų, atvirukų, suvenyrų…

          Dainavome, šokome, degustavome, skaitėme literatų būrelio parengto stendo medžiagą apie šventes.

          Po Direktoriaus J.Jočiūno ir ekonomikos mokytojos R.Adomaitienės sveikinimo žodžių ir dovanų kelias valandas mėgavomės mugės šurmuliu.

          Linkime visai mokyklos bendruomenei, kad  Kalėdų senis dovanotų džiaugsmą glėbiais, sveikatą maišais, o liūdesiui lai nepalieka vietos.

                                                        Literatų būrelio nariai  

Šventės- naujų įspūdžių metas...

          Laikrodis skaičiuoja paskutines šių metų minutes...Skubame atlikti tai, apie ką svajojome, kalbėjome, planavome. Gruodžio 14 d. 22 st grupės vaikinai kartu su auklėtoja vyko į Kauną turėdami kelis tikslus.

          Visų pirma, įkvėpti artėjančių švenčių nuotaikos: pasigrožėti miesto egle, šalia esančiomis ledo skulptūromis, išvysti šurmuliuojančią mugę.

          Visų antra, aplankyti atnaujintą Maironio lietuvių literatūros muziejų: ne tik aštuonių kambarių butą, bet ir trečiame namo aukšte įrengtą edukacinę erdvę, kur galima sukti ruletę ir atsakinėti į klausimus, persirengti tarpukario meto rūbais, sudėlioti dėlionę.

          Visų trečia, pabuvoti teminėje Kauno IX forto ekskursijoje ,,Sunkiųjų darbų kalėjimas“: užeiti į įvairias patalpas (miegamąją zoną, įvairaus tipo karcerius, prausyklą) ir patiems išbandyti vienos ar kitos patalpos ,,skonį“.

          Tad, pasisėmę naujų potyrių, lauksime, ką dovanos mums ateinantys metai.

 

                                                                                                      Auklėtoja Rita Ivaškevičienė

Viktorina

Žinių mūšis ,,Saugus ir sveikas“

          Lapkričio 21 dieną Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykloje vyko žinių mūšis ,,Saugus ir sveikas“, kurį organizavo Kaišiadorių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras (atstovė A.Petraškienė) ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kaišiadorių rajono policijos komisariato Veiklos skyrius (atstovė I. Budrikienė). Renginyje dalyvavo septynių klasių komandos po 4 moksleivius. Keturių etapų metu moksleiviams teko paplušėti atsakant į klausimus, susijusius su kelių eismo taisyklėmis, saugumu, su sveikos gyvensenos ypatumais. Susumavus konkurso rezultatus paaiškėjo, kad dvi vienuoliktokų klasės komandos dalinosi prizinėmis vietomis: pirmoji vieta atiteko 22 st vaikinams (M.Jurevičius, L.Meškas, K.Urbanavičius, L.Zakarevičius), o antroji 15 mr/9žū komandai (J.Banevičiūtė, M.Selevas, M.Ščerbavičiūtė, L.Šniolis). Garbingą trečią vietą pelnė dvyliktokų komanda- 21e/8 žū grupės atstovai (E.Globys, P.Jackevičius, D.Novikovas, V.Vidugiris). Ne ką prasčiau savo žinias demonstravo ir kitų grupių moksleiviai, tad atminimo dovanėles (atšvaitus, rašiklius, sąsiuvinius, saldėsius)  gavo visi. Juk svarbu yra dalyvauti, sužinoti ką nors naujo.

 

Modestas Jurevičius, 22 st grupė  

Minėjome Tolerancijos dieną

          Lapkričio 16 dieną pasaulis mini Tarptautinę tolerancijos dieną. Kas yra tolerancija? Iš esmės, tai yra leidimas žmogui būti savimi ir gyventi taip, kaip jis nori. Tačiau jei nuolatos kalbėsime  neigiamai apie kitus, juos kaltinsime nebūtais dalykais, įžeidinėsime ir raginsime su jais susidoroti, tikėtina, kad prieš mus bus imtasi ne tik teisinių veiksmų, bet ir susilauksime komentarų, mus pačius  ims kaltinti netolerancija.

          Šiais metais tolerancijos dienos simbolis-rankos.  Mūsų mokyklos grupių atstovai ( 22st , 13mr/7pb , 15v/9žū, 8ak, 14mr/8pb , 21st/3sl ) atliko kruopščius namų darbus, dalinosi mintimis, kaip jie supranta tolerancijos sąvoką. Turėjome progos paskanauti su meile keptų pyragaičių, simbolinio torto, pasigrožėti piešinių paroda, 21 st grupės vaikinų pagaminta medine dėlione. 22 st grupės vaikinai įteikė netikėtų dovanų-  net 50  pintų apyrankių, į kurias ,,sudėta”  daug kruopštaus darbo. Renginio pabaigoje žodį tarė mokyklos direktorius Jonas Jočiūnas ir  įteikė padėkos raštus.

          Taigi, nepamirškime, kad tolerancija- tai pakantumas kitiems, supratimas, kad kitas žmogus gali skirtis nuo mūsų, ir pripažinimas, kad jis turi teisę būti kitoks nei mes. Būkime tolerantiškais ne tik šią dieną , bet ir visada.

 

Sandra Jakštytė

Literatų būrelio narė

Integruotos pamokos

          Dažnas sutiktų, kad geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti, kad geresnė pamoka tuomet, kai gali pakilti iš mokyklinio suolo ir aplankyti tam tikras vietas. Taip ir mes, 22 st grupės moksleiviai su auklėtoja R.Ivaškevičiene ir pavaduotoja ugdymui R.Juknevičiene nusprendėme, jog istorijos, lietuvių kalbos ir etikos pamokos bus kitokios. Tad noriu pasidalinti bent keliomis mintimis iš to, ką matėme ir ką sužinojome.

          Pirmoji mūsų stotelė-Vilniaus Seimo rūmai.Turėjome unikalią galimybę pamatyti, kur renkasi ir kur dirba mūsų šalies valdžios atstovai. I rūmuose dauguma kabinetų skirti Seimo nariams, jų padėjėjams. Iki II rūmų rekonstrukcijos šiame pastate buvo pagrindinė įstatymų leidėjų Plenarinių posėdžių salė. Šioje salėje 1990-ųjų kovo 11-ąją buvo atkurta Lietuvos valstybė. Dabar Kovo 11-osios salėje Seimo nariai renkasi į iškilmingus posėdžius, skirtus svarbiausiems mūsų valstybės istorijos įvykiams paminėti.Kadangi tądien posėdžiai nevyko, tai mes galėjome pasėdėti jų kėdėse ir įsivaizduoti save jų vietoje. Neblogas jausmas ! II rūmuose yra naujoji Seimo plenarinių posėdžių salė. Rūmuose įkurdinta Seimo kanceliarija, ten pradedamos Seimo lankytojų ekskursijos. Šiuose rūmuose yra įrengtos darbo vietos žiniasklaidos atstovams: Spaudos konferencijų salė, Žurnalistų kambarys, interviu stendai.Šalia III rūmų, minint septynioliktąsias tragiškų Sausio 13-osios įvykių metines, atidarytas  Sausio 13-osios memorialas. Erdvinis stiklo statinys dengia barikadų, juosusių parlamentą – „Lietuvos širdį“, fragmentą ir koplytstulpį.

          Pasivaikščioję po Vilniaus senamiestį, aplankėme Vilniaus universitetą -pirmąjį ir didžiausią Lietuvos universitetą, įkurtą 16 amžiuje. Jame profesoriavo ir mokėsi daug garsių asmenybių: istorikas J. Lelevelis, poetai A. Mickevičius ir J. Slovackis, istorikas S.Daukantas, rašytojas, poetas ir literatūros mokslininkas Č. Milošas.Universiteto rūmų ansamblyje yra 13 kiemelių. Iš jų didžiausi ir svarbiausi yra keturi: Didysis (P. Skargos), M. K. Sarbievijaus, Bibliotekos ir seniausias – Observatorijos.Lankėmės įspūdingoje universiteto bibliotekoje , įkurtoje 1570 m. ir iki šių dienų išlikusioje autentiškose erdvėse. Bibliotekoje saugoma apie 5,2 mln. dokumentų. Šiuo metu biblioteka turi apie 36 000 registruotų vartotojų. Retų spaudinių skyriuje sukaupta apie 170 000 vienetų XV–XX a leidinių. Tai didžiausia senųjų dokumentų saugykla Lietuvoje. Skyriuje saugomi tokie unikalūs leidiniai, kaip M. Mažvydo ,,Katekizmas”, M. Daukšos ,,Katekizmas”.Baltosios salės grindys išklotos akmeninėmis smiltainio plokštėmis. Siaurais laipteliais  kilome į išlikusį vieną iš dviejų Observatorijos bokštelių ir iš paukščio skrydžio žvalgėmės po sostinę. O universiteto bažnyčioje klausėmės galingiausių Lietuvoje vargonų muzikos.

          Neišdildomi įspūdžiai bei motyvacija ir ateityje turėti tokių pamokų. Ačiū organizatoriams.

                                                                                                                    Rolandas Štuikys, 22 st

Pomidorų fiesta

          ,,Ruduo-gėrybių metas”-tokius žodžius girdime dažnai.Tad mums,  būsimiems maisto ruošimo specialistams, šį metą reikia atsiraitoti rankoves ir stebinti aplinkinius savo pagamintais šedevrais.

           Dalyvauti sveiko maisto šventėje panoro ne tik būsimieji virėjai, bet ir kitų specialybių moksleiviai, mokytojai.Stalo karaliumi pasirinkome raudonskruostį pomidorą. Kodėl? Atsakymas paprastas.Pomidoruose daugybė vitaminų A,C,E.Ši daržovė vandeninga ir nekaloringa, itin tinkanti prižiūrintiems savo kūno linijas .Jis lieknina jus, bet ne jūsų piniginę…Įdaryti, kepti pomidorai, gausybė salotų, užkandėlių, muzika, patiekalų pristatymas, pagyrimo raštai…-taip leidome pietų pertrauką mokyklos foje.

          Nedidukė šventė, tačiau tikrai daugeliui praskaidrino nuotaiką.Kad kažkas gyvenime dažna ir įprasta, tai nereiškia, kad paprasta ir nevertinga.

 

                                                                                                          Greta Ramanauskaitė, 14 mr  

Klasės valandėlė kitaip...

          Kuris iš berniukų vaikystėje nesvajojo tapti gaisrininku?

          Tad  šiltą  rugsėjo  dieną  22 st grupės moksleiviai kartu su auklėtoja R.Ivaškevičiene turėjo galimybę bet akimirkai prisiliesti prie šios svajonės ir susipažnti iš arčiau su pavojingo ir labai prasmingo ugniagesių  darbo specifika. Lankėmės Kaišiadorių rajono priešgaisrinėje tarnyboje, kur mus svetingai  priėmė buvęs mūsų mokyklos moksleivis Donatas Vinickas, ugniagesiu  dirbantis mūsų rajone dešimt metų. Išgirdome, nuo ko dažniausiai kyla gaisrai,  kaip jų išvengti, kur galima mokytis šio amato ir kokios ateities perspektyvos. Juk norint  tapti gaisrininku, reikia ne tik noro, drąsos, bet ir moralinio bei fizinio pasirengimo.

          Norėtume palinkėti visiems ugniagesiams drąsos, ištvermės, energijos jų nelengvame darbe.

                                                                                                Jonas Mickevičius, 22 st  

Kareivystės meno pamokos

          Rukla- tai miestelis, įsikūręs Jonavos rajone, netoli Kaišiadorių, tad privalu kaimyniškai bičiuliautis.

          Jau ne pirmą kartą mokykloje sulaukiame svečių iš ten įsikūrusių penkių Lietuvos kariuomenės padalinių. Atvykę kareiviai mums papasakojo apie Lietuvos Respublikos kariuomenės struktūrą bei dislokacijos vietas, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko užduotis, vykdomus bazinius karinius mokymus, kurių tikslas - parengti Lietuvos kariuomenei karius, gebančius atlikti individualias užduotis taikos ir kovinių veiksmų metu, ugdyti karių savybes ir vertybes, suteikti teorinių žinių ir praktinių įgūdžių, būtinų ginklu ginant valstybę. Susidomėjimo sulaukė ir filmuota medžiaga bei atsivežti eksponatai, kuriuos galėjome apžiūrėti. Sužinojome, kad pagrindinis Lietuvos kariuomenės ginklas yra automatinis šautuvas ,,G-36", dar kitaip karių vadinamas ,,Gieškė", taip pat naudojami ,,M-16", ,,M-14", ,,AK-4" automatiniai ginklai, kulkosvaidžiai ,,FN MAG", ,,MG-3", pistoletai ,,COLT M1911A1", ,,Browning"; ,,Glock 17". Buvo kalbėta ir apie kario profesijos studijų bei darbo galimybes.

          Šiandien, kai pasaulyje nėra labai stabili politinė padėtis, kiekvieno piliečio reikalas yra ir veiksmais, jei to prireiktų, įrodyti meilę Tėvynei.

 

                                                                 Jonas Mickevičius, 22 st  

2016 - 2017

Sėkmingo kelio, absolvente!

Būna dienų, kada lieka vien džiaugsmas,

Geros vien akys ir žodžiai geri-

Skamba ir aidi pavasario gausmas,

Laimė ateina žiedų sūkury…

          Birželio 29-oji  buvo 98-iems mokyklos moksleiviams ypatinga ne tik tuo, kad ji-paskutinė šių mokslo metų šventė, bet ir tuo, kad  dalis jų  sėkmingai įveikė didįjį mokyklinių metų išbandymą.

          Mokyklos duris su nerimu, grauduliu, o gal ir džiaugsmu, užveria net keturių grupių moksleiviai: 6pb /12mr  (auklėtoja M.Stanislauskienė), 19 st (auklėtojas A.Morkūnas), 19e / 6žū (auklėtojas J.Žukauskas) ir 7 ak (auklėtoja R.Adomaitienė). Jiems buvo įteikti brandos atestatai bei profesinio mokymo diplomai, padėkos raštai. Šiandien gauti mokyklos baigimo dokumentai jiems taps raktu atveriant savarankiško gyvenimo duris. Duris, už kurių laukia tikrasis gyvenimas, kartais primenantis zebrą: bus baltos, bus ir juodos spalvos.

          Ši laida duvo išskirtinė, savita: gausus būrys  nominuotų už mokslą (jų nuotraukos puošė mokyklos garbės lentą), sėkmingai įveikusių pasirinktus valstybinius brandos egzaminus. Ne vienas jų respublikiniuose konkursuose sėmėsi profesinės patirties, mokykloje vedė renginius, demonstravo vokalinius gebėjimus, aktyviai dalyvavo mokyklos gyvenime.

          Su savo mokykla atsisveikinantys moksleiviai-tarsi iš saugaus lizdo išskrendantys paukščiai. Jauni sparnai plasnoja, kelia, jų nebaugina bekraštė erdvė ir beribiai toliai. O kiekvienas mokytojas, išlydėdamas nepastebimai išaugusius vaikus, nori palinkėti jiems giedros padangės, sėkmingo skrydžio, ieškoti ir būtinai rasti savąjį kelią, nebijoti suklysti, drąsiai siekti savo svajonės. Sėkmingo skrydžio savo svajonių link!

 

Rita Jūratė Ivaškevičienė

TARPTAUTINIAI PROJEKTAI KAIŠIADORIŲ TECHNOLOGIJŲ IR VERSLO MOKYKLOJE

          Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla jau eilę metų aktyviai dalyvauja įvairiuose projektuose siekdama didinti tarptautinio bendradarbiavimo mastą švietimo srityje, tobulinti mokymo procesą, atnaujinti mokymo programas, kelti moksleivių tarpkultūrinio sąmoningumo ir supratingumo žinių lygį, visuomeniškumą ir tolerantiškumą. Erasmus+ programa, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas, suteikia galimybes moksleiviams ir mokytojams išvykti į stažuotes užsienyje.

          Jau šią vasarą KTVM absolventai pagal projektą „Priedas prie diplomo“ išvyksta į stažuotes Maltoje, Jungtinėje Karalystėje ir Italijoje. Stažuočių metu absolventai realiose darbo vietose įgis specifinių profesinių kompetencijų, pakels jau turimų profesinių įgūdžių lygį, ypač kreipiant dėmesį į jų atitikimą šiandieninei darbo rinkai. Reali darbo patirtis įmonėse ugdys absolventų verslumą, paskatins iniciatyvumą, savarankiškumą, sugebėjimą prisitaikyti prie darbo rinkos bei sąlygų bet kurioje šalyje, orientuotis verslo aplinkoje ir kritinėse situacijose.

„Inovacijos statybų aikštelėje“ - tai projektas, kurio pagrindinis tikslas – realiose darbo vietose tobulinti ir gilinti statybos paslaugų sektoriaus moksleivių praktinius įgūdžius, specifines kompetencijas ir bendruosius gebėjimus, siekiant geresnės darbo kokybės bei lengvesnės integracijos į darbo rinką.

          Tuo tarpu pagal projektą „Gero apetito“ virėjo specialybę studijuojantys moksleiviai stažuočių užsienyje metu tobulins savo praktinius įgūdžius, specifines profesines ir bendrąsias kompetencijas.

          „Pažink prieš teisdamas“ – tai mobilumo projektas skirtas Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos profesijos mokytojams, kurie turės galimybę kelti savo kvalifikaciją dalyvaudami stažuotėse užsienyje. Šio projekto tikslas - tobulinti mokymo specialistų edukologinius, psichologinius, pamokų vedimo ir klasių valdymo sugebėjimus, siekiant skatinti toleranciją, kovą su patyčiomis, diskriminacija ir etniniais konfliktais mokyklose. Projektas “ES šalių patirtis taikant pameistrystę“ suteiks galimybę mokyklos personalui susipažinti su praktinio mokymo organizavimo pameistrystės forma

          Dalyvaudami projektuose profesijos moksleiviai bei mokytojai stažuosis Ispanijoje, Italijoje, Maltoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Austrijoje ir Prancūzijoje.

          Projektų stažuočių metu įgytos ir pagilintos profesinės bei bendrosios kompetencijos teigiamai įtakos būsimų projekto dalyvių karjerą, suteiks pranašumą ieškant darbo arba pasitikėjimo savimi kuriant privatų verslą. Šių projektų metu moksleiviai pagerins savo turimų profesinių, kalbinių, psichologinių žinių ir gebėjimų lygį, pasirengimo įsilieti į bendrą Europos darbo erdvę galimybes, pagerins asmenines nuostatas ir įgis europietišką mąstymą bei požiūrius. Moksleiviai realiai susipažins su ES darbo rinkos keliamais profesiniais reikalavimais įvairių specialybių darbuotojams, pagilins savo profesines, kalbines, kultūrines žinias. Moksleiviai taip pat įgis tarptautinio bendravimo patirties, užmegs naujų pažinčių, susipažins su stažuotės šalies kultūra, o dirbdami užsienio kolektyvuose geriau išmoks užsienio kalbą. Visas stažuotes pilnai finansuos Švietimo mainų ir paramos fondas remiant Europos Komisijai.

          Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Projektų vadovė                                                                                                                                 Dalia Mockeliūnienė

Susitikimas su kariaIS

          Gegužės 9 d. mokyklos bendruomenė turėjo galimybę pasiklausyti  karių savanorių paskaitos. Jie pateikė daugybę faktų, atsakė į rūpimus klausimus bei supažindino su KASP (Krašto apsaugos savanorių pajėgų) struktūra.

          Vienas iš pirmųjų aptartų dalykų buvo grėsmės. Juk niekada nežinome, kada gali tapti šalyje nesaugu. Sužinojome, jog sausumos pajėgos yra gausiausios Lietuvoje.

          Kitas paliestas klausimas buvo emigracija, kadangi ši tema aktuali beveik kiekvienam lietuviui. Savanoris V.Babeckas perskaitė žinutę nuo buvusio, dabar emigravusio, kario.  Manau, salėje  neliko nė vieno, kurio nesujaudino šis laiškas. Emigracija -tai lyg namas: jei iš jo pradėsi traukti plytas, greitu laiku namas sugrius. Taip pat ir šalis: jei neliks joje gyventojų, valstybė nustos egzistuoti. Kodėl verta išsaugoti Lietuvą? Daugybė priežasčių, kurias mes suvokiame: kalbame seniausia pasaulyje kalba, turime išskirtinę istoriją, kultūrą, tradicijas, papročius, o ką jau kalbėti apie kultūrinį paveldą ar kerinčius gamtos kampelius...

          Ir pabaigai: dar kartą pamąstykime, kas mes esame, kur mes einame, kokios ateities sau ir ateinančioms kartoms linkime?

Literatų būrelio narė Vilma Raugaitė

Protų kova

          Jau penktąjį kartą mokykloje vyko visų pamėgtas ir nekantriai lauktas ,,Protų mūšis“. Moksleiviai galėjo išbandyti savo erudiciją įvairiose srityse, nes net dešimties dalykų mokytojai jiems parengė įdomių klausimų (ne tik lietuvių, anglų kalbų, matematikos, chemijos, istorijos, bet ir muzikos, kūno kultūros).  Dešimties komandų atstovams ( po du moksleivius iš klasės) teko grumtis  šešiuose turuose. Nugalėtojais tapo dvyliktokai  D.Klimavičius ir R.Paulauskas ( 20e/7žū), surinkę 39 taškus iš 60 galimų. Tik keliais taškais atsiliko vienuoliktokų vaikinų A.Girdžiaus ir J.Taparausko komanda ( 21st/3sl), o trečiąja vieta  dalinosi 9 ir 10 klasės.

          Malonu renginio metu buvo matyti susikaupusius, poroje dirbančius, su atidumu ,,gliaudančius“ nelengvas užduotis moksleivius. Teko dar kartą įsitikinti, kad smagu pelnyti laurus. O juk tai nėra labai sudėtinga: reikia skaityti...                                                                                                                                                 Pastabėlė: blogos knygos užduoda daugiau klausimų, negu duoda atsakymų, geros knygos duoda daugiau atsakymų, nei užduoda klausimų.Tad skaitykime geras knygas.

Rita Ivaškevičienė

Žemė- mūsų namai

          Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Kovo 20-oji Pasauline Žemės diena paskelbta neatsitiktinai. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. Pasaulinė Žemės diena  mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi. Kiekvieną dieną.

          Žemės dienos minėjimas – ne tik graži šventė. Mokyklos mokiniai dalyvavo dviejuose ,,Protų mūšio“ kovose. Tikimės, jog buvo tų, kurie prisiminė tai, ką žinojo, ir džiaugiamės už tuos, kurie pasinaudojo proga papildyti žinių bagažą.

          Iš šešių 11-12 klasių komandų labiausiai mūsų Žemės išsaugojimo būdus, gyvūniją ir paukščius pažįstanti buvo 21E/8ŽŪ grupė. Antrosios liko 13MR/7PB grupės merginos. 9-10 klasių kategorijoje nepralenkiamos buvo 10 klasės merginos. Sveikiname nugalėtojus!

 

                                                                                                                 Irūna Kazakevičiūtė, 7 pb  

Lietuvių kalbos dienos

          Tai daugybė vasario 16 – kovo 11 d. visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojamų renginių. Lietuvių kalbos dienos prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina lietuvių kalbos prestižą. Juk  kalba yra įvairiausių žinių aruodas. Ji atstoja geriausią senovės dokumentų rinkinį. Kalba – tai mūsų archyvas. Kalboje, it stebuklingame veidrodyje, atsispindi tautų gyvenimas,  kultūra,  santykiai su kaimynais. Kalba turi daug rankų – priglausti, atleisti, paguosti, apglėbti, sutaikyti, sujungti…

          Šiuo laikotarpiu mūsų mokykloje vyko net septyni projektai, kurių metu 9-12 klasių moksleiviai ir piešė, ir rašė, ir kitokias užduotis atliko.

          Aktyviausi konkurso ,,Kūrinio iliustracija”dalyviai buvo mūsų jauniausieji-9 ir 10 klasių moksleiviai. Jų piešinių paroda vestibiulyje galėjome grožėtis kelias savaites.

          21 amžius-technologijų amžius, kuomet išmaniosios technologijos baigia išstumti laiškus, rašytus ranka. Ar tikrai nebemokame dailyraščiu rašyti?Pasirodo, mokame.Moksleiviai noriai dalyvavo ,,Gražiausios rašysenos savininko “ konkurse.Merginų grupėje  prizines vietas pelnė Monika Galubickaitė (13 mr),Indrė Stelmokaitė (7 pb),Aistė Karnilaitė (9 klasė),o vaikinų grupėje-Dovydas Klimavičius (20e),Ovidijus Ašmena (7 žū), Lukas Karnila (20 st).

          Mokame ne tik gražiai rašyti, bet ir puikiai reikšti mintis.Tą įrodė konkursas ,,Laiškas kūrinio personažui ar rašytojui”.Vertinimo komisijai išties teko sunkus uždavinys išrinkti geriausius darbus. 9-10 klasių kategorijoje geriausiais tapo Jurgitos Banevičiūtės (10 kl.) ir Oskaro Šalčiaus (10 kl.), o 11-12 kl. kategorijoje- Monikos Galubickaitės (7 pb) ir Gretos Ramanauskaitės (14 mr)laiškai.

          R.V.Emersonas teigė, kad kalba – tai miestas, į kurio statybas kiekvienas žmogus, gyvendamas Žemėje, atneša savo akmenį.Mes nesame abejingi tam, kaip atrodo mūsų kalba ir koks jos likimas, tad net 39 mokyklos moksleiviai kartu, galime drąsiai teigti, su viso pasaulio lietuviais, rašė Nacionalinį diktantą.O vykęs mokykloje ,,Raštingiausio mokyklos moksleivio” konkursas išaiškino nugalėtoją. Ja tapo dvyliktokė Vestina Grendaitė (7 pb).

          Itin aktyviai mokiniai rungėsi dviejose viktorinose, kuriomis ir baigėme lietuvių kalbos dienas.Viktorinos ,,Mokėsi žodį- rasi teisingą kelią” metu teko pasukti galvas ir atlikti įdomias užduotis, susijusias su mūsų gimtąja kalba. Nugalėtojomis tapo 7 pb grupės merginos Irūna Kazakevičiūtė ir Kamilė Petravičiūtė, antroji vieta atiteko Vytautui Bareikai ir  Pauliui Jackevičiui  (21 e), trečioji- Lukui Karnilai ir Vismantui Nekrašui (20 st). O viktorina ,,Ką aš žinau apie Lietuvą?” vertė prisiminti ne tik lietuvių kalbos, bet ir istorijos faktus. Nugalėtojomis tapo dvyliktokių (7pb/13mr) merginų komanda. Antroji vieta atiteko būsimų elektrikų (20 e) komandai, o trečioji- 21e/8žū grupės vaikinų komandai.

          Malonu jausti, kad mūsų auganti karta supranta, jog lietuvių kalba – tai pats brangiausias pasaulyje deimantas, kurį mes turime, kurį privalome branginti ir saugoti.

                                                                                           

                                                                                                               Rita Ivaškevičienė

Liko šimtas dienų...

Liko šimtas dienų tarp klasės draugų,

Liko šimtas dienų tarp geltonų suolų,

Vienas šimtas dienų svajomis apsuptų,

Vienas šimtas dienų, kai jauties čia savu!

 

          Ankstyvą vasario 22-osios rytą  mokykla šurmuliavo nuo vienuoliktokų, kurie pasitiko į mokyklą skubančius savo vyresniuosius draugus- dvyliktokus. Pagaliau šimtadienis! Visur tvyrojo pakili nuotaika, kurią dar labiau sustiprino muzika, akį rėžiantys šimtukai ir aplink besisukiojančios damos su džentelmenais...

          Dvyliktokų laukė ne tik malonios staigmenos, bet ir surengtas pobūvis Holivude, kurio metu jiems  buvo įteiktos įvairios nominacijos. Kas gali būti maloniau, nei galimybė žingsniuoti raudonu kilimu? Neapsieita ir be užduočių: spėliojome dainas, buvo patikrintas ir  dvyliktokų budrumas, vikrumas, šokome, dainavome.

          Nuoširdų sveikinimo žodį tarė  mokyklos direktorius J. Jočiūnas, palinkėdamas sėkmės brandos egzaminų maratone.

          Nurimus šurmuliui apie šventę primins tik šimtadienio kalendorius, kuriame kasdien liks vis mažiau ir mažiau dienų iki egzaminų.

 

 

                                                                                            Irūna Kazakevičiūtė, 7 pb  

,,Žiema, bėk iš kiemo…”

          Užgavėnės –  žiemos šventė, kurios paskirtis – išvyti žiemą, prisišaukti pavasarį. Ši šventė nuo senų laikų žinoma visoje Europoje. Kitą dieną po Užgavėnių prasideda gavėnia- susikaupimo, rimties ir prisikėlimo laukimo metas, kuomet draudžiama „uliavoti“, šėlti, triukšmauti- trunkanti iki Velykų.

          Šių metų Užgavėnės Lietuvoje šalčio nesukaustytos ir be sniego. Deja, neteko pasivolioti jame, kad metai būtų derlingi, ir tarsi nėra ką vyti iš kiemo. Bet mūsų mokyklos bendruomenė apsidraudė vieningai uždainavusi: ,,Žiema žiema, bėk iš kiemo…"

          Vidurdienį šventės dalyviai turėjo progą paskanauti ir mokinių, ir mokytojų gamintų blynų. Buvo išrinktas skaniausias ,,Blynų blynas’’. Jį pagamino jau beveik profesionalės- 7 pb/13 mr grupės mokinės.

          Tikimės, jog visi sočiai prisivalgėte, kad buvo skanu, ir jokios negandos jūsų šiais metais nepuls!

 

Irūna Kazakevičiūtė, 7 pb  

Nacionalinis diktantas- daugiau negu rašyba

          Vasario 24-ąją jau dešimtąjį kartą visi lietuvių kalbos mylėtojai 45 minutes savo laiko skyrė kalbos žinių pasitikrinimui-rašė Nacionalinį diktantą.

          Tai tarptautinis suaugusiųjų ir moksleivių raštingumą skatinantis konkursas. Pagrindinis jo tikslas- paskatinti žmones didžiuotis unikalia lietuvių kalba, kalbėti ir rašyti ja taisyklingai. Nacionalinio diktanto rašymas nėra vien tik gimtosios kalbos gramatikos žinių patikra. Tai  mūsų bendrystės puoselėjimas, kurį kuriame per kalbą. Kasmet vis didėjantis rašančiųjų būrys įrodo, kad meilė gimtajai kalbai mus vienija. Juk ši akcija- daugiau negu rašyba.

          Net 39 mūsų mokyklos moksleiviai ir mokytojai panoro dalyvauti šiame projekte. Aktyviausios buvo 8pb/14 mr merginos (10). Taip pat rašė 7 dešimtokai, po penkis mokinius iš 7pb/13mr ir 9 kl., po keturis iš 21st ir 20 st klasių.

          Ačiū jums visiems, kad atėjote, išdrįsote, bandėte.

Rita Ivaškevičienė  

,,Kokia nuostabi, Lietuva, esi...“

               Vasario 16 – oji –  viena iškiliausių Lietuvos istorijos  datų. Tai diena, kai mūsų  senoliai įrodė, kad tautos dvasia nenugalima. Su tokiomis mintimis mūsų mokyklos mokiniai ir mokytojai susirinko paminėti Lietuvos  valstybės atkūrimo 99 – ąsias metines.

               Nuskambėjęs Lietuvos valstybės himnas nuteikė visus susimąstymui, susikaupimui, tylai. Renginį pradėjo Kamilė ir Irūna gražiomis eilėmis, skirtomis  Lietuvai. Kiekvienas  galėjome  pagalvoti, kad žemė, kurioje gyvename ir gyveno mūsų protėviai ir gyvens ateinančios kartos, yra visų mūsų Tėvynė-Lietuva, o Lietuva – tai mes. Didžiausias tautos  turtas – jos laisvė. Deja, laisvė negaunama dovanų, ją reikia apginti.  Todėl ją turime branginti, nuolat žadinti tautinę savimonę, mylėti ir pažinti, nepamiršti, o išvykus - visada norėti čia sugrįžti.

            Kiekvieno iš mūsų kasdien nuveiktas darbas stiprina valstybės pamatus. Tautos stiprybė kyla iš tiesos ir šviesos. Todėl suraskime jos savyje, pagalvokime, ką kiekvienas iš mūsų galime padaryti, pakilkime naujiems siekiams, kurkime kitokią, dar gražesnę Lietuvą. Kadangi mokinių pagrindinis darbas – mokytis, tai mokyklos  Direktorius apdovanojo geriausiai besimokančius padėkos raštais, ,,Olympio“ diplomais ir atminimo dovanėlėmis. Šią minutę galėjome pasidžiaugti ir jiems padėkoti už puikius pasiekimus. Renginį paįvairino viktorina, kurios metu turėjome galimybę pasitikrinti ne tik turimas žinias apie Lietuvos, bet ir Kaišiadorių krašto istoriją. Skambant K. Mašanausko dainai galėjome visi susikibti už rankų ir padainuoti...

             Turbūt ne vienas iš mūsų pagalvojome, kad vasario 16-oji yra diena, kai turime pasidžiaugti, kad šiandien esame laisvi ir nepriklausomi ir galime pasakyti: „Kokia nuostabi, Lietuva, esi“.

                                                                                         Istorijos mokytoja Rita Nauckūnienė  

Parodoje ,,Studijos- 2017”

          Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO jau 15-ąjį kartą vyko viena iš didžiausių Baltijos šalyse tarptautinė žinių paroda ,,Studijos- 2017". Šių metų parodos tema – „Unikalusis aš“. Šia tema esą norima atkreipti dėmesį į vyresniųjų klasių moksleiviams itin aktualų klausimą – „Kas aš esu?“. Teigiama, kad moksleiviai mokyklose yra mokomi privalomų disciplinų, tačiau kreipiamas per mažas dėmesys į moksleivio kaip asmenybės ugdymą.Tad šių metų parodos tikslas- padėti atpažinti dalyviams stipriąsias savybes, suteikti žinių, kaip jomis efektyviai pasinaudoti šiuolaikinėje socialinėje ir darbo aplinkoje.

          Parodoje  dalyvavo ir mūsų mokyklos 7 padavėjų- barmenų grupės moksleivės Indrė Stelmokaitė, Evelina Petravičiūtė, Paulina Brazauskaitė bei profesijos mokytoja Dalia Šakienė. Jos  sužinojo daug įdomių faktų apie karjeros planavimą, reikalingas bei perspektyvias specialybes, studijas Lietuvoje ir užsienyje, kalbų mokymosi galimybes, studijų kokybę visame pasaulyje. Moksleivės turėjo galimybę pabendrauti su žymiais bei išsilavinusiais žmonėmis ir gauti atsakymus į joms aktualius klausimus. Patrauklus jaunimui parodos formatas: aktuali informacija pateikiama  tiesioginio dalyvių bendravimo metu, stenduose, vykstančiose paskaitose , seminaruose, neformaliuose susitikimuose su mokymo įstaigų ir verslo atstovais, specialybių konsultantais, psichologais, organizacijų nariais.

          ,, Šis renginys privertė susimąstyti apie ateities planus" ,- teigė viena iš mokyklą atstovavusių moksleivių. Smagu, kad turėjome galimybę parodyti save bei pamatyti kitus.

                                                                                                               Indrė Stelmokaitė  

ADVENTO POPIETĖ

          Žiema- tai laikas, kai vis trumpiau šviečia saulė,o dienos vienos už kitą niūresnės. Nespėjus išaušti ir vėl temsta.Nuvargusi gamta miega.Šalta. Tik ne širdy, nes būtent žiemą mūsų laukia svarbios šventės: Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai, Trys karaliai.

          Susirinkome prieš šias didžiąsias šventes ir mes į Advento popietę pabūti kartu ir pavartyti istorijos puslapius.Renginio vedėjos Vilma, Kamilė ir Monika (7 pb/13 mr) supažindino susirinkusiuosius su žodžio Adventas reikšme, papasakojo apie vainiko atsiradimo istoriją bei keturių jame įkomponuojamų žvakių spalvų reikšme, įspėjo, kokių darbų negalima dirbti  šiuo laikotorpiu, o kokius būtina atlikti iki Kūčių, ko turėtume nepamiršti Kūčių dieną. Vienu iš įdomiausių faktų norime pasidalinti su tais, kurie negalėjo atvykti į mūsų renginį.

          Ar žinote, kad Advento vainikas pirmą kartą buvo uždegtas 19 amžiuje Vokietijos Hamburgo  uostamiestyje? Mieste  buvo daug našlaičių vaikų, kurie neturėjo namų, elgetaudavo ir miegodavo gatvėse. Gyvenimo nepritekliaus prispausti kai kurie tapdavo nusikaltėliais ir patekdavo į kalėjimą. Vienas jaunas evangelikų bažnyčios pastorius Vichernas įsigijo Hamburge didelį namą, jį perstatė ir pradėjo iš gatvės rinkti vaikus, suteikė jiems pastogę, maisto. Pastorius rūpinosi, kad vaikai įgytų profesiją.Jie nustojo elgetauti ir išmoko užsidirbti pragyvenimui. Norėdamas, kad jo globotiniai išgyventų gražesnį Adventą, sugalvojo, kad nuo gruodžio 1-os dienos kiekvienos maldos metu  vaikas galėtų uždegti po spalvotą žvakutę. Pastorius pasakodavo apie Adventą ir Kalėdas, visi giedodavo giesmes. Vienas pastoriaus draugas padarė medinį ratą, ant kurio paskui buvo sudedamos žvakės. Tai atrodė lyg didelis šviesos vainikas. Atėjus Kalėdoms, degdavo visos 24-ios žvakės. Daugeliui ši idėja labai patiko, tad Šviesos vainiko idėja išplito.Tačiau iškilo viena problema: kaip mažuose namuose patalpinti vainiką su 24-iomis žvakėmis. Todėl jau 18-to amžiaus pabaigoje liko tik keturios žvakės, atitinkančios keturis Advento sekmadienius.

          Ačiū mokyklos tikybos mokytojui kunigui Tadui už pasidalinimą savo mintimis, Kaišiadorių meno mokyklos smuiko mokytojai Rimai Lukoševičienei bei jos mokinei Gabijai už gražias, sielą virpinusias melodijas.

          Jau greit...Jau greit į savo namus ir į sielą įsileisime pačias gražiausias šventes. Palikę už pečių stovėti laiką, mintimis sugrįšime į jį ir pamatysime, kiek ten daug mūsų pėdų: gerumo, tikėjimo, laukimo, nuoskaudos. Neapeikime jų, nenusigręžkime. Pabūkime kartu toj pačioj tyloj, toj pačioj vilty.Susikaupkime, palinkėkime vieni kitiems stiprybės, ramybės, jaukumo. Te visos jūsų mintys, jūsų darbai būtų  tyri, kad būtumėt šviesa kitiems- traukianti ir šildanti.

 

Rita Ivaškevičienė

Lapkričio 29-oji- Draugo diena

          Šią dieną visi kviečiami prisiminti, pasveikinti savo draugus, pasakyti vieną kitą gerą žodį ir pabrėžti, kokie svarbūs mūsų visų gyvenime yra tie keli artimi žmonės. R. L. Stivensonas yra pasakęs: „Draugas – tai dovana, kurią pats sau įteiki“.

Metai praeina, gyvenimo etapai keičiasi, taip pat keičiasi ir draugai. Galbūt visiškai nesvarbu, su kuo tu žaidei smėlio dėžėje, su kuo susikabinęs vaikščiojai  po vaikų darželį, su kuo sėdėjai mokyklos suole. Bet ateina laikas, kai tu tampi mąstantis, pakankamai subrendęs ir draugai tampa tavo gyvenimo dalis.

          Pagal ką mes renkamės draugus? Gal pagal pomėgius, išvaizdą ar populiarumą, o gal pagal draugiškumą? O gal pačios aplinkybės mus tiesiog suveda?

         Prie gražios šventės prisijungė ir mūsų mokyklos mokiniai. Iš klasės subūrę dviejų mokinių komandą jie varžėsi ,,Draugo dienos proto mūšyje". Renginio vedėja Regina Juknevičienė pristatė komandoms  užduotis, jai padėjo lietuvių kalbos mokytoja Rita Ivaškevičienė. O užduočių  įvairumėlis! Nuo pačių lengviausių iki tokių, kurias perskaičius reikėjo rimtai pasukti galveles. Varžytuvėse dalyvavo Simonas Grigas ir Aistė Karnilaitė (9klasė), Evelina Zagurskaitė ir Justina Sladkevičiūtė (5as), Gabija Milašiūtė ir Auksė Čėsnaitė (14mr/8pb ), Vytautas Bareika ir Paulius Jackevičius (21e/8žū ), Justas Taparauskas ir Mantas Šukys (21st/3sl ), Vilma Raugaitė ir Viktorija Kuricaitė (13mr/7pb ), Deividas Sinkevičius ir Vismantas Nekrašas (20st). Pirmąją vietą po įtemptos kovos užėmė 13mr/7pb grupės merginos Vilma Raugaitė ir Viktorija Kuricaitė, antroji atiteko 21e/8žū grupės vaikinams Vytautui Bareikai ir Pauliui Jackevičiui, treti liko 21st/3sl vaikinai Justas Taparauskas ir Mantas Šukys. Visi dalyvavusieji buvo apdovanoti saldžiais prizais.

          Ačiū draugiškiausiems mokiniams. Būkite visi panašūs į šiuos mokinius – draugiški ir tolerantiški, nepamirškite šypsotis.

 Irūna Kazakevičiūtė, 7 pb

Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklai – 40

             Kiekvienos mokyklos istorija susideda iš šimtų ir tūkstančių mažesnių istorijų, kurias rašė ir teberašo esami bei buvę mokiniai ir mokytojai. Žodis mokykla kiekvienam šį tą reiškia. Juk tai vieta, kur iš kartos į kartą kaupiamos bei perduodamos žinios, tai pamatas, ant kurio statomi ateities stebuklai.

            Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklai - 40 metų. Daug tai ar mažai? Svarbu, kuo matuosime. Jei žmonijos nueitu keliu, tai labai mažai. Jei matuosime baigusių mokyklą mokinių (o jų šiai dienai 5 706) prirašytais, o mokytojų ištaisytais  sąsiuviniais, jų svajonėmis, nuveiktais darbais – tai susidarys ilgas margaspalvis kelias. Puiku, kad yra tokia diena, kai stabteli ir pasvarstai, kas ir kaip nuveikta, ką dar gali nuveikti, kam ir už ką padėkoti. Pažvelkime į tą nueitą kelią.

            1976 metais kovo mėn. 10 d. Lietuvos profesinio mokymo komiteto įsakymu steigiama Kaišiadorių 23-ioji kaimo profesinė technikos mokykla. Direktoriumi paskiriamas A.Šidiškis, vadovavęs mokyklai 16 metų. Priimami pirmieji šeši darbuotojai. Rugpjūčio mėn. užbaigiama keturių aukštų mokomojo korpuso statyba. Rugsėjo mėn. pradedami pirmieji mokslo metai. Priimti pirmieji moksleiviai : 135 vaikinai ir 105 merginos (kiaulienos gamybos operatoriai, pašarų ruošimo operatoriai, kaimo elektromonteriai, šaltkalviai santechnikai). Moksleiviai gyvena daugiabučiame  darbuotojų name, klampoja į miesto valgyklą, tačiau visi geros nuotaikos, pasiryžę nugalėti sunkumus. Jau lapkričio mėn. užbaigta  mokyklos pirmojo bendrabučio korpuso bei valgyklos statyba, savo veiklą pradeda moksleivių choras, šokių ratelis, estradinis ansamblis, sporto, šaudymo, radijo būreliai. Didėja moksleivių bei kvalifikuotų mokytojų skaičius. Moksleiviai nemokamai maitinami, gauna aprangą, rytais dalyvauja visuotinėje mankštoje, žygiuoja demonstracijose, dirba talkose kolūkiuose bei įkurtame mokomajame ūkyje Pamieryje. Įsigyta daug įrengimų, techninių ir vaizdinių priemonių, žemės ūkio mašinų (traktorių, kombainų). Gausėja naujų specialybių pasiūla : pradedami ruošti traktorininkai, gėlininkai dekoratoriai, sodininkai daržininkai, namų ūkio ekonomės , meistrai).Vykdoma interklubo veikla: draugystės išvyka į Estiją, priimame svečius iš Ukrainos, Moldovos, Estijos, Latvijos. Daug naujovių pažeria atgimimo laikotarpis: įvedami naujų mokomųjų dalykų ciklai (ekonomikos, buities kultūros), mokykla pavadinta Žemės ūkio mokykla, mažėja moksleivių skaičius.

            Nuo 1992 metų trejus metus mokyklai vadovavo  K.Jakelis, ieškojęs būdų toliau puoselėti mokyklą. Įsteigiami nauji rankdarbių, kulinarijos, siuvimo, mūrinimo kabinetai, įkuriamas technikos garažas, teikiamos paslaugos ūkininkams, pradedamas įgyvendinti ,,Danbrug“ projektas, vykstama į stažuotes Danijoje.

            Nuo 1995-ųjų mokyklos vairą aštuoniolikai metų perėmė T.Kazakevičius. Įsteigiamos naujos suvirinimo, stalystės dirbtuvės, kalvė, mokomoji svetainė, modernių kompiuterių klasė, gyvulininkystės ferma, pradėjo veikti mokyklos internetinis puslapis. Kurį laiką teko gerokai ,,susiveržti diržus“, nes trečdaliu buvo sumažintas mokyklos finansavimas. Pradėta mokyti pagal IV pakopos programas, įvesta biuro komersanto specialybė (į mokyklą atėjo būrys baigusių 12 klasių moksleivių). Buvo svarstymų: kaip jie jausis tarp gerokai jaunesnių ir menkiau išsilavinusių moksleivių? Bet problemų nekilo: jie praturtino mokyklą savo aktyvumu, organizuotumu, kitokiu požiūriu į mokymąsi ir gyvenimą. Kuomet mūsų valdymą perėmė Švietimo ir mokslo ministerija (2000 m.), iš karto vėl pajutome finansavimo stygių. Ieškojome išeičių : pradėjome organizuoti kompiuterinio raštingumo kursus rajono bendruomenei, laimėję Darbo rinkos mokymo konkursą įgijome teisę mokyti ir perkvalifikuoti bedarbius pagal 10 profesijų programas, pradėjome ruošti siuvėjus, statybininkus, kaimo turizmo verslo darbuotojus, sekretorius, padavėjus barmenus, apskaitininkus kasininkus, pradėjome komplektuoti mokinius į 9 klasę. Buvo sukurta modulinio mokymo sistema (paruošta apie 100 naujų modulių, pritaikytų nuotoliniam mokymui).Sėkmingai įvykdytas mokyklos išorinis vertinimas. Pakeistas mokyklos pavadinimas- tapome Technologijų ir verslo mokykla. Laimėta  nemažai konkursų bei projektų, tad vykdomos mokytojų ir mokinių stažuotės užsienyje (Vokietijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Austrijoje, Latvijoje, Didžiojoje Britanijoje).

            2013-ieji pažėrė vėl naujų permainų. L.e.p.direktoriumi tapo  J.Jočiūnas, kuris  šioje įstaigoje dirba 40 metų, tad tikrai geriausiai žino buvusius ir esamus mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Jam vadovaujant nuolat didėja mokinių skaičius. Ne vienas pas mus ateina turintis ne tik vidurinį, bet ir aukštąjį išsilavinimą įgyti ,,žemiškos“ specialybės, nes kartais universiteto diplomą tenka padėti į stalčių ir taikytis prie darbo rinkos pasiūlos. Kas nuveikta šiuo laikotarpiu? Stebėtinai daug: įgyvendinta begalė naujų  projektų (,,Agro Europa“, ,,Inovacijos ir pažangi patirtis statybininko profesijoje ES šalyse“, ,,Profesijos mokytojas mokymosi visą gyvenimą perspektyvoje“, ,,Europietiškos virtuvės patirtis ir kultūra tobulinant maisto ruošimo praktinius įgūdžius“, ,,Mokymosi aplinkos modernizavimas ir mokymosi galimybių išplėtimas“ ir kt.) . Ir toliau vykdomos mokytojų ir mokinių stažuotės užsienio šalyse (Danijoje, Prancūzijoje, Maltoje, Italijoje) . Pažyra daug ,,deimančiukų“, kurie garsina mokyklos vardą :  moksleivė  G. Dorochova 2013 m. tapo Kauno regiono profesinių mokyklų konkurso ,,Raštingiausias būsimasis darbuotojas“ pirmos vietos nugalėtoja,o K. Ignatjevai  atiteko  antroji vieta, A.Juchnevičiūtė pelnė antrą vietą respublikiniame apskaitininkų-kasininkų konkurse, V.Ilmonaitė ir K.Galubickaitė , kartu su literatų būrelio vadove R.Ivaškevičiene, 2015 m. laimėjo Kaišiadorių rajono nominacijos ,,Mokytojas ir mokiniai“ konkursą. Kasmet dalyvaujama Litexpo parodoje ,,Studijos“. Mokykla sertifikuota ISO kokybės standartui. Įsteigtas profesinio mokymo filialas įkalinimo įstaigoje Pravieniškėse. Mokykla tapo Kauno amatų, pramonės ir prekybos rūmų nare. Savo jėgomis renovuotos, atnaujintos mokymo patalpos, aktų salė, įrengtos dvi kompiuterių klasės, visi kabinetai aprūpinti multimedijos aparatūra. Daug, labai daug nueita, įveikta sunkumų, dalintasi džiaugsmu...

            Tądien, kai šventėme mokyklos gimtadienį, sulaukėme gausos  svečių, kurių nuoširdūs žodžiai, padėkos, linkėjimai įnešė jaukumo, šilumos, užsidegimo tolesniam darbui. Švietimo ir mokslo ministerijos padėkos raštai už ilgametį kūrybingą pedagoginį darbą buvo įteikti matematikos vyr. mokytojai M.Litotanskienei, lietuvių kalbos mokytojai metodininkei R.Ivaškevičienei, profesijos vyr. mokytojams V.Čėsnai ir A.Daunoravičiui. Sėkmės visai bendruomenei palinkėti atvyko Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų  atstovė A.Giedrienė,Kaišiadorių savivaldyės atstovai Č.Neviera, S.Kisielienė, Švietimo skyriaus vedėja R.Arlauskienė, kandidatas į seimo narius M.Adomėnas, Verslo ir turizmo centro, Pravieniškių pataisos namų, darbo biržos atstovai. O kaip gi  be mūsų draugų- artimiausių mokyklų? Dėkojame už gražius žodžius Giržado progimnazijos, Žiežmarių gimnazijos, suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos, Aukštadvario žemės ūkio mokyklos, Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro atstovams, galėjusiems su mumis pasidalinti šventinėmis akimirkomis.

            Padėkos raštai buvo įteikti ilgamečiams mokyklos darbuotojams, kurie dalį laiko pavogė iš savo šeimos ir atidavė šiai mokyklai : J.Jočiūnui, B.Švenčionienei, V.Čėsnai, J.Strazdienei, R.Tamošiūnienei, V.Petkevičiūtei, R.Zelenkauskui, M.Litotanskienei (jie šioje įstaigoje dirba daugiau nei 30 metų) ir kitiems.

            Nedrąsiai, tarytum dar  ką tik palikę mokyklinius suolus, į sceną kopė buvę mokyklos mokiniai: Molėtų parapijos kunigas E.Kazlauskas, kelerius metus dirbusi mūsų mokykloje J.Švedaitė-Augustinavičienė ir kiti. Jie didžiavosi, kad ši mokykla buvo geras startas ateities planams ir svajonėms.

            Sulaukėme gausaus būrio ne tik buvusių mokinių, bet ir darbuotojų. Ačiū G.Kanapinskienei, B.Aniulienei, B.Morozovai, L.Anužienei, E.Pusvaškiui, A.Kandrotui, E.Pūrui, O. Makarevičienei,A.Jaugeliui, Č.Kriščiūnui, S.Čiuželienei  ir visiems kitiems,kurie dar kartą sugrįžo į mokyklą pasidalinti prisiminimais.

            Ačiū ne tik šio renginio, bet ir nuolatiniams mokyklos rėmėjams: UAB ,,Divenda“, Kaišiadorių miškų urėdijai, UAB ,,Kaišiadorių vandenys“, UAB ,,Kaišiadorių paukštynas“, G.Kanaševičiaus įmonei ,,Desė“,AB ,,Pieno žvaigždės“,  ,,Renatos gėlės“, UAB ,,Roda“, UAB ,,Viešnagė“, UAB ,,Žiežmarių gėlės“, UAB ,,Žiežmarių mėsa“ ir kitiems.

            Galime šią įstaigą renovuoti, nupirkti naujų baldų, bet ji bus šalta, nes mokykla- pirmiausia yra žmonės- buvę, esantys ir ateisiantys. Mokykla gyva, kol joje skamba mokinių balsai ir juokas, kol skambutis kviečia į pamokas, kol mokytojas atverta širdimi veda mokinį klaidžiu žinių keliu, dalija išmintį, moko įžvelgti gyvenimo prasmę. O mes tam esame pasiryžę: turime šaunių mokinių, kompetentingų mokytojų, padedančių  partnerių, puikių vadovų.

 

Rita Jūratė Ivaškevičienė

Krepšinio turnyras skirtas jubiliejui paminėti

            Prieš keturiasdešimt metų, 1976-aisiais, duris atvėrė Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykla. Šiai sukakčiai paminėti mokykloje organizuotas krepšinio turnyras, kuriame dalyvavo Kaišiadorių TVM, A.Brazausko, Rumšiškių A.Baranausko ir Kruonio gimnazijų komandos.

            Pirmose rungtynėse Kaišiadorių TVM komanda susitiko su rumšiškiečiais ir, nors didžiąją rungtynių dalį pirmavo, tačiau pabaigoje nusileido varžovams (48:54). Kitose rungtynėse A.Brazausko gimnazijos rinktinė taip pat po atkaklios kovos įveikė Kruonio gimnazijos vaikinus (35:32).O Kruonio gimnazijos vaikinams teko užleisti trečiąją vietą salės šeimininkams (53:59). Daug jėgų pareikalavusi kova vyko dėl pirmos vietos. Rezultatu 70:41 kaišiadoriškiai nurungė rumšiškėnus.Pirmos vietos laimėtojai buvo apdovanoti taure ir aukso medaliais.Antrą vietą pelnę Rumšiškių A.Baranausko gimnazijos vaikinai pasipuošė sidabro medaliais, o salės šeimininkams atiteko bronza. Džiugu, kad naudingiausiu viso turnyro žaidėju tapo mūsų mokyklos mokinys Paulius Pocius ( 20 e).

           Dėkojame svečiams, teisėjams, renginio organizatoriams ir mūsų mokiniams, negailėjusiems jėgų rungtynių metu: V.Jūrui, E.Globiui, A.Kazlauskui, K.Kazlauskui, E.Stankevičiui, D.Klimavičiui, M.Žilioniui.

                                            

                                                                                             Kūno kultūros mokytojas St.Lakavičius

Ir vėl atkeliavo rugsėjis...

            Rugpjūtis ir vėl išsivedė vasarą... Išaušusi rugsėjo 1 – oji – tai pirma rudens ir naujų mokslo metų  pradžia. Kaip ir kiekvienais metais, visi drauge rinkomės šią dieną į mokyklą. Nedrąsūs devintokai ir pirmakursiai... Savaime suprantama, juk viskas nauja: aplinka, žmonės... Ir man lygiai taip pat buvo, kai žengiau pro mokyklos duris pirmą kartą. Tačiau dabar aš jau trečiakursė – šie metai man ypatingi. Žengiu mokyklos koridoriumi užtikrintai, man viskas yra pažįstama.

            Tądien mokyklos aktų salėje drauge giedojome Tautišką giesmę, Direktorius įteikė padėkas patiems geriausiems mokiniams, supažindino su mokyklos administracija, mokytojais. Šiais metais turėjome ypatingų svečių –Seimo narį Mantą Adomėną bei rajono tarybos narį J.Janavičių, kurie linkėjo sėkmės bei energijos šturmuojant mokslo aukštumas. Šventę vainikavo nuskambėjęs skambutis, kuris sukvietė visus mokinius ir mokytojus į klases.

            Aš norėčiau visiems palinkėti  supratingumo, kantrybės ir ryžto. Tuomet mokslo žinios jums bus lengvai įveikiamos ir visas gyvenimo duris atrakinsite be raktų. Patikėkite manimi. Tai puikiai veikia!

 

Karolina Galubickaitė, 6 pb

Literatų būrelio narė  

2015 - 2016

Įspūdinga paskutinė darbo diena

    Posėdis? Poilsis gamtoje? Teatras? Ne. Šiuos metus mokytojai baigė kur kas įspūdingiau. 

    Buvo kreiptasi  į kelionių organizatorių ,,Banelituras“ , kuris pasiūlė mokslo metų baigimo proga vykti į  edukacinę kelionę  daugiau dėmesio skiriant Užnemunės regionui. Raudondvario dvaro paslaptys atsivėrė vaikštinėjant po dvaro parką su kambarine Felicija ir klausant jos istorijų apie intriguojančią praeitį. Reikėjo nemažai ištvermės kopiant į Seredžiaus, Veliuonos piliakalnius.Tikrai vetėjo- juk papėdėje ir visos kelionės metu mus lydėjo Nemunas. O kur dar Panemunės pilies, Gelgaudiškio bei Zyplių neobarokinių dvarų  su oficinomis, svirnais, tvartais, kumetynu, arklidėmis grožis. Ne vieną legendą išgirdome, ne vieną Užnemunės kulinarinio paveldo mįslę įminėme. Teko ragauti mūsų kraštui nebūdingų patiekalų: kepto sūrio, sviestinių sausainių, morkų saldainių, keptos krosnyje mėsa įdarytos kopūsto galvos. Negalėjome nestabtelėti fotosesijai ir prie gotikinės Zapyškio bažnyčios.

    Pavargome? Tikrai ne. Patiko? Labai. Tą supratome iš pasipylusių klausimų: o kada dar važiuosime, o kur dar galėtume? Dėkojame mokyklos administracijai, gidei Giedrei ir visiems keliavusiems kartu. Gerų atostogų!

                                                                                            Rita Ivaškevičienė